2023
Exotické ovoce v bytě?
Máte rádi kávu, chutné pomeranče či kyselý citrón, který si mačkáme do čaje, když nás přepadne „kašlíček“ či „rýmečka“? Když nás něco takového přepadne, nasedneme do auta, autobusu nebo si pro citróny zajdeme do nejbližšího obchodu pěšky.
Není možné si nevšimnout, že internetem kolují videa, která ukazují, jak se takové exotické ovoce pěstuje. Napichování různými chemikáliemi, obarvování a postřikování, aby ovoce či zelenina vypadala vizuálně pěkně a my si ji následovně koupili. No brr.
Místo toho, abychom si chemií přecpané ovoce kupovali v obchodě si ho můžeme vypěstovat sami. Nemusíme mít ani rozlehlou zahradu a bydlet někde na vesničce, protože některé rostlinky se v pohodě uchytí i v bytě v květináči. Nejpěstovanější jsou citróny, mandarinky či pomeranče, kávovník nebo i ananas a banánovník. O tom že si to vypěstujete nemusíte jen snít, ale můžete se do toho hned pustit.
Jak na citróny?
Každý z nás alespoň jednou snil o tom že, když ho přepadne bolest krku, udělá jen tři kroky a utrhne si vlastnoručně vypěstovaný citrón. Citrónovník nám dodává nejen vitamíny, ale také zdobí náš obývák či ložnici.
Vypěstovat citroník lze i ze semínka, bohužel toto pěstování je náročné i zdlouhavé a samotné plody malých citrónků se začínají objevovat až po 15 až 20 letech. Tak dlouho se nikomu určitě čekat nechce. Většina odborníku radí, koupit si rostlinku citronovníku a o tu se dobře starat. Rostlinku citrónu je dobré pěstovat v květináči, jehož minimální objem se pohybuje okolo 2-3 litrů.
Když už si domů donesete rostlinku, je dobré ji vybrat to správné stanoviště. Citrusy nesnášejí průvan a časté přemisťování. Zvolte takové místo, kde může citroník zůstat po celou dobu a měl tak čas se přizpůsobit podmínkám. Po přemístění na místo, kde jsou jiné podmínky může rostlinka zažít šok, ze kterého se už nemusí vzpamatovat.
Citrusy vyžadují pravidelné zavlažování vodou pokojové teploty, nemají rády přímý sluneční svit, suchý vzduch a nejlépe se jim vede při teplotě 22-24°C. Pokud chcete, aby se Vašim citrusům opravdu dobře vedlo, nezapomínejte je hnojit speciálním hnojivem pro citrusy. V létě se mají citrusy hnojit jednou za týden, zato v zimě to stačí jednou za měsíc.
A je to tady! Po dlouhém čekání se konečně objevují květy a malé plody. I zde musíte dát pozor. Do doby, než plody budou dosahovat asi jednoho centimetru, by měla být rostlinka udržována při teplotě 16°C. Při vyšších teplotách se plody nevyvíjejí, nebo z keříku odpadávají.
Citróny nechutnají jenom nás, ale taky sviluškám
Škůdci a záškodníci jsou pro naše citróny největší zlo. Svilušky, puklice, mšice a vlnatky mohou rostlince opravdu uškodit. Představte si, že takhle jednou zase jdete zalít rostlinku a najednou „ha“! Na Vaší těžce udělané práci si pochutnávají škaredí broučci! Slovy: „Jedeš ty jedna potvoro?! Na moji rostlinku mi nesahej!“, ji určitě nezaženete.
Jak tedy na takové malé záškodnické potvory? Při prvním výskytu se můžeme na puklice či vlnatky vrhnout i s připravenou vatou namočenou do lihu. Dále se doporučuje rostlinky rosit a sprchovat a v případě potřeby i ošetřovat olejovými prostředky, které malým škůdcům zalepí dýchací otvory.