2021
Cestování s dětmi autem
Jsou věci, které některé děti prostě nesnesou. Třeba cesty autem. Zdánlivá maličkost je pro spoustu dětí opravdu velký oříšek. Dítě pláče, má záchvaty vzteku až se z toho dusí, nebo jednoduše zvrací. Jak jednotlivé problémy zvládnout?
1. Pláč a záchvaty vzteku
Pokud dítě v autosedačce pláče pak máte několik možností, které můžete vyzkoušet. Pokud se jedná o malé miminko, které je ještě v protisměrném vajíčku, můžete si sednout k němu a hovořit na něj (popřípadě vajíčko s dítětem umístit na sedadlo spolujezdce, musí být ale vypnutý airbag). Pokud ani to nezabírá, je dobré dítěti během jízdy nabídnout třeba pití, lahev s mlékem či s vodou nebo dudlík, pokud jej dítě má.
Samozřejmě je nutné na tuto dobu zastavit pokud řídíte. U větších dětí, které již samy sedí a splňují všechny podmínky (věk, sed a váhu) můžete zkusit sedačku po směru jízdy. Ano sedačky proti směru jsou beze sporu bezpečnější ale na stranu druhou, pokud se v posměrné sedačce dítě uklidní, tak není co řešit. Dítě svým pláčem rozptyluje řidiče a ten se nemůže soustředit na cestu. Další možností jak zabavit dítě je jídlo či pití, popřípadě pohádka, kterou můžete dítěti pustit na tabletu či telefonu.
Některým dětem vadí ostré slunce které svítí do auta. Nezapomeňte se tedy zaměřit na okenní folie proti slunci. Ušetří vám spoustu starostí.
2. Zvracení v autě
Pokud dítě v autě zvrací bez nějakého přehnaného pláče, pak se většinou jedná o nevolnost. Tu můžete řešit tak, že budete cestovat v době, kdy má dítě spát. Delší cesty se tak dají naplánovat a ty kratší většinou dítě zvládne. Pokud zvrací i při kratších cestách, obraťte se na vašeho dětského lékaře, který vám zajisté poradí ohledně léků, které se dají na nevolnosti v autě u dětí použít. Není jich mnoho a není radno je používat zbytečně ale u delších cest se pro spoustu dětí stávají nezbytností.